by / September 2nd, 2015 /

Festival: Full Electric Picnic main area stage times

We’ve had snippets of snapshots of drip-feedings of times for a variety of happenings at Electric Picnic so far, but, behold, a rounded, plump list of all the times for each main area. Get planning, campers.

Friday

Main Stage

18:00 – 18:45 Ham Sandwich
19:15 – 20:15 The Coronas
20:45 – 22:00 Grace Jones
22:30 – 00:00 Underworld

Electric Arena

19:45 – 20:30 Dawes
21:00 – 22:00 My Morning Jacket
22:30 – 00:00 Belle & Sebastian

Rankin’s Wood Stage

19:15-20:30pm Ride

Casa Bacardi

16:00 – 18:00 Steve Manning
18:00 – 20:00 Rayko
20:00 – 22:00 The Reflex
22:00 – 00:00 Joey Negro

Body & Soul

16:15 -16:45 Damsel
17:15 – 17:45 Joni
18:15 – 19:00 New Valley Wolves
19:30 – 20:15 Daithi
20:45 – 21:15 Simi Crowns
21:40 – 22:30 CLU
23:00 – 23:45 Bleeding Heart Pigeons
00:15 – 01:00 Ho99o9
01:30 – 02:15 Vaudou Game
02:45 – 03:30 LA Priest

Body & Soul: Earthship stage

16:00 – 16:30 The Berrill Family
16:50 – 17:30 The Whileaways
18:00 – 18:40 My Fellow Sponges
19:10 – 19:50 Joe Fury & the Hayride
20:10 – 20:50 Noelie McDonnell and Band
21:20 – 22:00 Aindrias De Staic and the Latchikos
22:00 – 22:40 The Rolling Tav Revue
23:00 – 23:50 Big Jelly
00:00 – 01:15 Wigwam: Sol O’Carroll
01:15 – 02:30 Wigwam: Shane Mannion
02:30 – 04:00 Wigwam: Shane Linehan

Body & Soul: Bandstand

18:00 – 18:45 Thank Funk
19:00 – 19:40 Mud Bubble
20:00 – 20:40 Silent Noise Parade
22:00 – 22:40 NAVELIN
23:00 – 23:40 Cut Once
00:00 – 00:40 MINDSETS
01:00 – 02:00 Grooveboy DJs
02:00 – 03:00 Grooveboy Live

Other Voices

17:00 Booka Brass Band
18:15 Lisa O’Neill
19:30 Cristobal & The Sea
21:00 Heartless Bastards
22:30 Ham Sandwich

RBMA in the Woods

22:00 Daire Carolan
00:30 Space Dimension Controller
02:00 Paul Woolford

RBMA in Arena

14:30 – 17:30 Ronan O’Flynn
17:30 – 20:00 Gary O’Reilly
20:00 – 22:30 Eoin Ryan
22:30 – 01:30 Rosbeg

Despacio

18:00 – 00:00 All vinyl DJ sets with a custom soundsystem from James Murphy & Soulwax.

Trailer Park

You’ll find all the smaller stage times, including Trenchtown, Mindfield and Theatre of Food on Clashfinder.

JustEat Retreat

16:00 – 17:30 Ciara Walsh
17:30 – 19:30 Rogers Brothers
20:00 – 23:00 Johnny Moy

Oxjam tent hosted by State

15:00 Aine Cahill
16:00 Wolves Of Youth
17:00 Beware Of You
18:00 Heroes In Hiding
19:00 Megacone
20:00 Old Hannah
21:00 Robocobra Quartet
22:00 Not Monsters
23:00 Seo Linn
00:00 BeeMickSee
01:00 Dah Jevu
02:00 The Winter Passing
03:00 State DJs

Salty Dog

15:00 – 16:00 Will Softly
16:00 – 17:00 Jawbone Folk
17:00 – 17:50 Beached Whales
18:10 – 19:00 Buffalo Sunn
19:30 – 20:10 Seskin Lane
20:20 – 21:10 GANGS
21:20 – 22:10 Charity Shop Mannequins
22:20 – 23:20 The Redneck Manifesto
23:50 – 00:50 Oliver Cole
01:15 – 02:15 Columbia Mills
02:45 – 04:00 Surprise

Jerry Fish Electric Sideshow

20:00 – 04:00 Ryan Skelton’s ‘TOGETHER DISCO’

Global Green Eco Village

17:00 –  19:00 Jilted Objects DJ set
19:15 – 19:50 Deetrich
20:15 – 21:00 Kevnin Clarke
21:30 – 22:15 Replete
22:45 – 23:15 Former Child Model
00:00 – 01:15 Elektrobank
01:45 – 03:30 Anthony Collins

CLOUD 88

02:00 – 04:00 Dick & Dick
23:00 – 02:00 Conor Lynch
20:00 – 23:00 Steve Flynn
18:00 – 20:00 Laputa: Castle in the Sky

Bog Cottage

03:00 – 04:00 Danny Deepo
02:00 – 03:00 The Driftwood Manor
01:00 – 01:45 Winston Pinstripe
00:00 – 00:45 Nix_Moon
23:00 – 23:45 John Reid
22:00 – 22:45 Nicky and The Soft Touches
21:00 – 21:45 Liam Lyons
20:30 – 21:00 THEATRE: Siobhán Pits and The Super Hairos

Pages: 1 2 3