by / July 1st, 2008 /

Oxegen 2008 Stage times!

For those heading to Oxegen next weekend, State has you covered with the full line-up and stage times. Print them off (using the button above) and bring them with ya. Enjoy!

Friday 11th July

Main Stage

23:30 KINGS OF LEON
21:55 INTERPOL
20:25 EDITORS
19:05 PADDY CASEY
18:00 THE CORONAS
17:00 AMY MACDONALD

The O2 Stage

23:35 GROOVE ARMADA
22:00 The GO! TEAM
20:45 BEN FOLDS
19:30 DEUS
18:15 SUGABABES
17:00 FUTURE KINGS OF SPAIN

Green Room

23:40 BELL X1
22:10 MUNDY
20:45 ASLAN
19:30 THE SAWDOCTORS
18:15 THE KINETIKS
17:00 DIRTY EPICS

Pet Sounds

23:50 CAT POWER
21:50 APHEX TWIN
20:25 TRICKY
19:10 BATTLES
18:05 CAPTAIN
17:00 GOD IS AN ASTRONAUT

2FM New Band Stage / Futures

00:30 WHITE DENIM
23:30 THE RASCALS
22:30 FRIENDLY FIRES
21:35 THE METROS
20:40 NOAH & THE WHALE
19:45 BRYN CHRISTOPHER
18:50 LIAM FINN
17:55 SPARKADIA
17:00 LEOPOLD

Dance Stage

23:50 CALVIN HARRIS
22:00 UNKLE
21:05 ANNIE MAC
20:10 MSTRKRFT
19:20 KOZE
18:30 KOSHEEN
17:45 SNEAKY SOUND SYSTEM
17:00 BURNS

Bacardi B-Live

20:00 DJ ASKILLZ
18:30 MIKKI DEE
17:00 SHORTIE


Saturday 12th July

Main Stage

23:40 THE VERVE
21:50 REM
20:15 STEREOPHONICS
18:45 AMY WINEHOUSE
17:15 COUNTING CROWS
16:00 NEWTON FAULKNER
14:45 SCOUTING FOR GIRLS
13:30 BOWLING FOR SOUP

The O2 Stage

00:00 THE PRODIGY
22:25 THE ZUTONS
21:05 FEEDER
19:50 PANIC AT THE DISCO
18:35 THE ENEMY
17:30 THE HOOSIERS
16:25 THE WOMBATS
15:20 POWDERFINGER
14:25 ONE NIGHT ONLY
13:30 LITTLE MAN TATE

Green Room

23:50 MANIC STREET PREACHERS
22:20 THE CHARLATANS
21:00 PENDULUM
19:45 ECHO & THE BUNNYMEN
18:35 VAMPIRE WEEKEND
17:30 BRITISH SEA POWER
16:25 THE TING TINGS
15:20 BRIAN JONESTOWN MASSACRE
14:25 DELAYS
13:30 CONCERTO FOR CONSTANTINE

Pet Sounds

23:45 THE NATIONAL
22:15 HOT CHIP
20:45 RICHARD HAWLEY
19:40 SEASICK STEVE
18:30 DECLAN O’ROURKE
17:15 PAUL HEATON
16:10 MY MORNING JACKET
15:15 THE MUSIC
14:25 CAMILLE O’SULLIVAN
13:30 JACK McMANUS

2FM New Band Stage / Futures

00:15 ELLIOT MINOR
23:15 ROYWORLD
22:15 JOE LEAN & THE JING JANG JONG
21:10 BLACK KIDS
20:15 ALPHABEAT
19:15 IDA MARIA
18:15 YEASAYER
17:10 HOLY FUCK
16:15 MINDLESS SELF INDULGENCE
15:20 GENERAL FIASCO
14:25 OFFSHORE
13:30 KILL CITY DEFECTORS

IMRO New Sounds Stage

22:15 BLOOD RED SHOES
21:15 CODES
20:15 GARY GO
19:15 OPPENHEIMER
18:15 SON OF ALBION
17:15 NEW AMUSEMENT
16:15 THE GOLDEN SILVERS
15:20 THE CADES
14:20 THE RED LABELS
13:30 FUTURE CHASER

Dance Stage

23:45 JUSTICE
21:45 BOYZ NOISE
19:45 SLAM
17:45 MICHAEL MAYER
16:30 STREETLIFE DJ’S
15:30 KAVINSKY
14:30 JAPANESE POPSTARS
13:30 CHEMISTRY DJ’s

Bacardi B-Live

20:00 ROB WILDER
18:00 LA BAMBA SOUND SYSTEM FEATURING DJ JOSE LUIS
17:00 BEARDYMAN
16:00 CIAN Ó CÍOBHÁIN
15:00 A$$QUAKE
14:00 CHEWY


Sunday 13th July

Main Stage

22:35 RAGE AGAINST THE MACHINE
20:45 KAISER CHIEFS
19:10 THE FRATELLIS
17:35 THE KOOKS
16:00 THE BLIZZARDS
14:45 THE FEELING
13:30 EDDY GRANT

The O2 Stage

22:30 CHEMICAL BROS
21:00 THE RACONTEURS
19:35 REPUBLIC OF LOOSE
18:20 KATE NASH
17:05 PIGEON DETECTIVES
15:50 WE ARE SCIENTIST
14:40 THE COURTEENERS
13:30 THE SUBWAYS

Green Room

22:50 IAN BROWN
21:20 THE POGUES
20:05 TOM BAXTER
18:55 REVEREND & THE MAKERS
17:50 JACK PENATE
16:40 ALABAMA 3
15:25 THE STRANGLERS
14:20 THE HOLD STEADY
13:30 THE WHIGS

Pet Sounds

22:45 THE SWELL SEASON
21:15 ROISIN MURPHY
19:45 BAND OF HORSES
18:30 MGMT
17:15 DELORENTOS
16:00 LIGHTSPEED CHAMPION
14:45 DAVID JORDAN
13:30 RYAN BINGHAM

2FM New Band Stage / Futures

23:20 LOS CAMPESINOS!
22:20 CAJUN DANCE PARTY
21:20 FLOGGING MOLLY
20:20 FIGHT LIKE APES
19:20 GLASVEGAS
18:20 THE SCRIPT
17:20 TWISTED WHEEL
16:25 IN CASE OF FIRE
15:25 JAGUAR LOVE
14:30 WHITE LIES
13:30 SCHMACKEY AND THE SALADS

IMRO New Sounds Stage

22:15 DRY COUNTY
21:15 TEAM WATER POLO
20:15 HALVES
19:15 CRAYONSMITH
18:15 THE ROCKET SUMMER
17:15 BROTHERS MOVEMENT
16:15 THE HAZY JANES
15:15 FIGHTING WITH WIRE
14:20 ARNO CARSTENS
13:30 THE TELEVISION ROOM

Dance Stage

23:00 DAVID GUETTA
21:00 LUCIANO
19:00 MYLO
17:30 CARL CRAIG
16:30 CROOKERS
15:30 RADIOSLAVE
14:30 DOES IT OFFEND YOU YEAH?
13:30 QUIET VILLAGE

Bacardi B-Live

20:00 SECRET SUNDAZE
18:00 SPONTANEOUS CONSTRUCTION
16:30 BEN WESTBEECH
15:00 TU-KI
14:00 KORMAC

  • harls

    SCHMACKEY AND THE SALADS were outstanding in 2fm new bands stage . we are gonna here lots more from these guy .