by / July 7th, 2010 /

Oxegen Stage Times, iPhone app and Interactive Planner

Here’s your hour by hour guide to the forthcoming weekend’s festivities. If this seems a bit too much to take in, the Oxegen website has a handy event planner which you can tie in with the new festival iPhone application.

Friday

Main Stage

2pm Eliza Doolittle
2.55pm The Coronas
4.10pm The Black Keys
5.35pm Vampire Weekend
7.05pm Stereophonics
8.50pm Jay-Z
11pm Arcade Fire

Vodafone Stage

3pm The Brilliant Things
3.55pm Fox Avenue
5.05pm Republic Of Loose
6.25pm Plan B
7.45pm Scouting For Girls
9pm Groove Armada
11pm Fatboy Slim

Heineken Green Spheres Stage

2pm James Vincent McMorrow
2.55pm Kassidy
4.10pm God Is An Astronaut
5.25pm Delorentos
6.40pm The Coral
8.10pm Empire Of The Sun
9.40pm Goldfrapp
11.15pm David Guetta

2FM / Hot Press Academy Stage

2pm TBC
2.45pm Reader’s Wives
3.30pm Sweet Jane
4.25pm Lissie
5.20pm Joe Echo
6.15pm Codes
7.10pm O Emperor
8.10pm Shed Seven
9.15pm Frightened Rabbit
10.20pm Villagers
11.25pm Bipolar Empire
12.20am Cashier No 9

Red Bull Stage

2pm The Capitals
3.10pm Andreya Triana
4.20pm Memoryhouse
5.30pm Darwin Deez
6.40pm Gabriella Cilmi
7.55pm Tinie Tempah
9.05pm Chipmunk
10.15pm Colm K

Dance Stage

2pm DJ Gordo & Church
2.50pm Dublin Streets
3.35pm Ou Est Le Swimming Pool
4.15pm Filthy Dukes
5pm Primary 1
6pm Fred Falke
7pm Aeroplane
8pm Vitalic
9.15pm Erol Alkan
11.15pm Simian Mobile Disco

Saturday

Main Stage

2pm The Stranglers
3.20pm TBC
4.30pm Biffy Clyro
6.05pm Florence & The Machine
7.35pm Dizzee Rascal
9.05pm Kasabian
11.10pm Muse

Vodafone Stage

2pm Kids In Glass Houses
2.55pm Tinariwen
4.05pm Two Door Cinema Club
5.20pm Rise Against
6.40pm The Cribs
8pm Editors
9.30pm Doves
11pm Black Eyed Peas

Heineken Green Spheres Stage

2pm Panama Kings
3pm Wallis Bird
4.15pm Cathy Davey
5.35pm Ellie Goulding
7pm La Roux
8.30pm Gossip
10pm Hot Chip
11.30pm Calvin Harris

2FM / Hot Press Academy Stage

2pm Funzo
2.40pm Andrew Hozier Byrne
3.20pm Matthew P
4.05pm Daisy Dares You
5pm Chapel Club
5.55pm Mayer Hathorne
6.50pm 3Oh!3
7.55pm Hurts
9pm Yeasayer
10.10pm Bombay Bicycle Club
11.15pm Kele
12.20am Ash

Red Bull Stage

2pm Jenna Toro
2.45pm The Minutes
3.45pm Illium Sphere
4.50pm Space Dimension Controller
6pm Jackmaster
7.10pm Wild Beasts
8.25pm Dirty Projectors
9.40pm The Drums
11pm Alex Metric

Dance Stage

2pm Amasis
3pm Steve Aoki
4.15pm David E Sugar
5pm Bitches With Wolves
5.45pm French Horn Rebellion
6.45pm Villa
7.40pm Louis La Roche
8.35pm Burns
9.30pm A-Trak
11pm Armand Van Helden

Sunday

Main Stage

2pm Echo & The Bunnymen
3.15pm Earth Wind & Fire
4.25pm Newton Faulkner
5.35pm Bell X1
7pm Paolo Nutini
8.35pm Faithless
10.20pm Eminem

Vodafone Stage

2pm The Knux
3.10pm Professor Green
4.20pm D12
5.40pm Joshua Radin
7pm The Temper Trap
8.30pm 30 Seconds To Mars
10.15pm The Prodigy

Heineken Green Spheres Stage

2pm General Fiasco
2.50pm Diana Vickers
4pm Kate Nash
5.10pm We Are Scientists
6.20pm Jamie T
7.50pm The Courteeners
9.20pm Ocean Colour Scene
10.50pm Mumford & Sons

2FM / Hot Press Academy Stage

2pm Awake Young Soldiers
2.40pm Ryan Sheridan
3.30pm Rachel Furner
4.25pm The Middle East
5.20pm Example
6.10pm The High Kings
7pm Mystery Jets
7.55pm Hilltop Hoods
9pm Laura Marling

Red Bull Stage

2pm Planet Parade
3.10pm Robot Koch
4.20pm Cecile
5.30pm Local Natives
6.40pm Jamie Lidell
7.55pm Delphic
9.05pm Broken Social Scene
10.15pm Hudson Mohawke

Dance Stage

2pm Vogue
3pm Al Gibbs
4.15pm Popof
5.15pm The Golden Filter
6.15pm Jesse Rose
7.15pm Fake Blood
8.30pm Chase & Status
10pm Steve Angello